ProMEET#23 Katowice

1 min read

Społeczność IT w Katowicach jak zwykle nie zawiodła. Po raz kolejny spotkaliśmy się w Strefie Centralnej, by posłuchać tym razem Rafała Bazarnika – inżyniera testów i Michała Chytroszka – Quality Assurance z kilkuletnim doświadczeniem.
Rafał w swoim wystąpieniu odniósł się do tego, że w świecie automatyzacji stack oparty o Javascript jest traktowany z dużą podejrzliwością i jest niezbyt popularny, również za sprawą niezbyt wygodnych narzędzi. Na szczęście w ostatnich latach pojawiła się nowa alternatywa w postaci frameworku Cypress, która oprócz bogatych możliwości, oferuje wiele ułatwień w tworzeniu, uruchamianiu i co najważniejsze debugowaniu testów automatycznych.
Michał w swojej prezentacji zwrócił uwagę, że od kilku lat trwa wielki boom na automatyzację testów. W ofertach pracy niepodzielnie króluje Selenium. Dla testerów stawiających pierwsze kroki w testach automatycznych, testy UI mogą wydawać się jedyną prawidłową ścieżką.

Gdzie w tym wszystkim podziała się piramida testów?

Czy nie zamieniliśmy mozolnej manualnej regresji, na niestabilne automatyczne testy UI? Dlaczego nie zejść poziom niżej i części przypadków nie przetestować na poziomie wywołań API? Z tego typu pytaniami muszą się mierzyć testerzy w codziennej pracy.
Podczas spotkania wspólnie próbowaliśmy na nie odpowiedzieć.

Galeria zdjęć na naszym FB